Rehber

Rehber kısmımızda en çok başvuru süreçlerinin yönetildiği Soybağı ile Romanya Vatandaşlığı alma süreçlerini yüzeysel olarak anlatmaya çalıştık.

romanyavatandas.rehber

1- Nüfus Kayıt Örneği & Alt-Üst Soy Bilgisi

Romanya Vatandaşlığı İşlemlerinizde ilk adımınız Romanya’dan göçmüş olan atanız adına Nüfus Kayıt Örneği almak olacaktır. Bunu neden yapıyoruz? Atanızın hangi karar doğrultusunda hangi tarihlerde Türk Vatandaşlığına kabul edildiğini kanıtlamaktır. Bu adım bir sonraki adımımız için gerekli olacaktır.

2- Cumhuriyet Arşivi Araştırması & Tabiiyet Beyannamesi

Birinci adımda elde ettiğimiz belgeler ile sıra Cumhuriyet Arşivi araştırması yapmaya geldi. Tabiiyet beyannamesi atanızın göç ederek Türkiye’ye giriş yapmış olduğu tarihte Türk makamları tarafından düzenlenmiş bir kayıt belgesidir. Belgede göçmen olarak gelmiş atanızın hangi isim ve soy ismini aldığını görebiliyoruz.

romanyavatandas.rehber
romanyavatandas.rehber

3- İsim Denklik Belgesi

İsim denklik belgesi almak için maalesef doğrudan başvuru yapmak ve belgeyi almak gibi bir söz konusu değildir. Size en yakın nüfus müdürlüğüne kimliğinizle birlikte gitmeniz ve başvuru sürecini başlatmanız gerekir. Kişilerin önceki ad ve soyad bilgileriyle Türk vatandaşlığını kazanma kararına ilişkin bilgileri gösteren bir belgedir. Soyları ya da bu kişilere ait vekâletname ibraz edenler talep edebilir.

4- Arşivlerde Doğum Belgesi Arama

Dördüncü adımımız ise Romanya Arşivlerinde atanıza ait doğum belgesini aramak olacaktır. Bütün adımları sizinle birlikte atıyoruz. Hiçbir adımda yalnız değilsiniz. Sizlere bunu yapacaksınız demiyoruz! Sizinle birlikte yapıyoruz!

romanyavatandas.rehber
romanyavatandas.rehber

5- Doğum Belgesiyle İsim Denklik Belgesi Düzenletmek

Doğum Belgesini bulduktan sonra doğum belgesini ilgili yerde apostilletmemiz gerekmektedir. Hemen ardından Türkiye’de bulunan yeminli bir tercümanla birlikte tercüme ettirerek noter tasdiki yaptırıyoruz. İkametinizin bulunduğu ilçe nüfus müdürlüğünde tescil bürosuna giderek apostilli noter tasdikli tercüme edilmiş doğum belgenizi ibraz ederek bir üst dilekçe ile başvuru yapıyoruz. 

6- Nüfus Kayıtlarındaki Hatalı Doğum Tarihini Düzelttirmek

Eğer kayıtlarda doğum tarihinin hatalı olduğu bir durum ile karşılaşırsanız bu adımı atmaya hazırlanıyoruz. Bunun için de Asliye Hukuk Mahkemelerine dava açılmalıdır. Neden önemli? Eğer belgeler arasında doğum tarihlerinde tutarsızlık var ise bu durum Nüfus Kayıt Örneği ve Formül A belgesinde tutarsızlığa sebep olmaktadır. Romanya Vatandaşlık Otoritesi, bu bilgilerin tutarlı olmasını istemektedir. Bütün süreçte yanınızdayız!

romanyavatandas.rehber
romanyavatandas.rehber

7- Evrak Teslimi

Bütün dosyanızı birlikte kurallarına uygun bir şekilde hazırladık şimdi ise sırada Romanya Makamlarından randevu alarak birlikte Romanya’ya gitmekte kaldı! Tüm kuşaklara dair hazırlamamız gereken evrakları detaylı bir şekilde blog yazımızda anlattık. Romanya Vatandaşlığı Başvurusu Evrak Teslimi yazımıza tıklayarak inceleyebilirsiniz.

8- Vatandaşlığa Kabul ve Romanya Pasaportu Alma

Evrak Teslimi sürecimizi tamamladıktan sonra sizlere dosyanızı takip edebilmeniz için dosya numaranızın yazılı olduğu bir kağıt verecekler. Bekleme ve evraklaşma sürecini Romanya Vatandaşlık Kurumu üzerinden dosya numaranızla ordin takibi yapıyor olacağız. Sonrasında ise sıra en zevkli kısıma gelecek; Vatandaşlık Yemini! 3 Satırlık Romanya Vatandaşlık Yemini’ni ezberlemeniz gerekmektedir. Yemininizi doğru bir şekilde ettikten sonra ise Romen Pasaportunu almaya hak kazanmış olacaksınız.

romanyavatandas.rehber
Başvuru

Avrupa'da Yeni Bir Kimlik Kazanın!

Sahip olabileceğiniz soruları yanıtlamaktan ve hizmetlerimizden hangisinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Romanya vatandaşı olmanızın sağladığı avantajlar:

Başvuru Süreci Özet

1

Başvuru formunu eksizsiz şekilde doldurun.

2

Romanya vatandaşlık haklarınızı sorgulatalım.

3

Romanya vatandaşlığınızı almaya hak kazanın.

ÜCRETSİZ Danışmanlık Alın!
Romanya vatandaşlığı için uygun musunuz?